19 March 2015

Kuru Vücut Fırçalama

Uzun zamandır yapıp ölü deri, batıklarımdan kurtulup, cildimde çok faydasını görüp ayrıca bir önceki postumda bahsettiğim Beden Yalan Söylemez kitabında da tavsiye edilince kuru fırçalamayı anlatmak istedim. Yazıda  aklıma gelen bütün detayları yazdım sorunuz olursa yorum olarak bırakabilirsiniz. Biraz uzun bir yazı oldu uyarmak isterim.
Öncelikle benim kullandığım fırçalardan biri artık herkesin bilfiği hatta fırçanın  meşhur olmasını sağlayan kendi adı ile de çıkaran Eda Taşpınar'ın at  kılı fırçası ve Rossmann mağazalarından aldığım yuvarlak fırça. Bunlara ilave olarak da masaj yapmak için kullandığım yine Rossmann markalı bambu masaj eldiveni.

rossman fırça

at kılı fırça

Kuru fırçalamanın faydalarını az çok hepimiz biliyoruz uzun uzun yazıp sizi sıkmak istemiyorum ama kısaca şunları söyleyebilirim: Kan Dolaşımını hızlandırır, Selülit görünümü azaltır,  Ölü deri atımına yardımcı olur, Toksinleri atmaya yardımcı olur, Lenf dolaşım sistemini hızlandırır, Cildinizi pürüzsüzleştirir ve yumuşatır, Kalojen ve Elastin liflerinin üretimi artırır.

Nasıl fırçalıyorum?
Fırçalama türü ve kullandığım fırça genel olarak bölgeye göre değişiyor. At kılı fırçası ile hep  alt bölgelerden başlayıp yukarı bölgelere doğru çıkıyorum. Sol ayak topuğumdan başlayıp ayak , bacaklarımdan sürekli yukarı doğru süpürür gibi yapıp kalça, popodan kalbe doğru hareketlerle ancak  göbek  üzerinde (sadece) aşağıdan başlayıp  yukarıya saat yönünün tersine dairesel hareketlerle devam ediyorum ( Rossmann'ın fırçası ile dönüşümlü olarak ).
Kollarımı da yine yukarı doğru süpürür gibi yapıp (Parmaklar , Avuçlar , Ellerin üstü , Ön kollar, Dirsekler, Üst kollar  sırlamasını takip edip ) sırtıma geçiyorum.
Sırt için ise  uzun saplı fırçalar işinizi görecektir. Sırtımı ve omuzlarımı ise yukarıdan aşağı doğru fırçalıyorum.

       !!!!Hareketleri yaparken hep kalbe doğru yapmanız gerekiyor buna dikkat!!!!
(Görseli daha iyi anlaşılması için Beden Yalan Söylemez kitabından  ekledim.)

Fırçalama sonrası?
Ayrıca lenf bezlerinin olduğu kan akımının artması için mesela diz kapaklarınızın tam arkası kısmını doğal liflerden yapılmış masaj eldiven  ile dairesel hareketlerle ovuyorum.So aşama olarak da  duşa girince önce sıcak su ( kaynar değil) ile kısa süren duşumu aldıktan sonra çıkmadan son beş dakika soğukluk derecesini giderek artırarak şok etkisi yaratması için soğuk duş alıp çıkıyorum.
Dış sırasında gözenekleriniz açılacağı için duş jelleri kullanmamanızı öneririm ki zaten uzun zamandır doğal sabun kullanıyorum. Ayrıca sıvı temizleyicilerin hepsi doğayı kirleten ikinci etmenler sıvı temizleyicileri kullanmayarak hem kendinize hem doğaya zarar vermemiş olursunuz :)

FACEBOOK II TWİTTER II İNSTAGRAM II PİNTEREST II GOOGLE+

4 comments:

 1. bilgilendirici bir yazı olmus, kullandıgınız dogal sabunların markasını paylasabilir misin acaba ben de artık dus jellerini bırakmayı düsünüyorum ama kotu bi dogal sabun deneyimim olmustu ve vucudum alerjik tepki gostermisti sevgiler..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Öncelikle sabunun markasından çok içeriği konusunda bilig vereyim ki hep ona göre seçiyorum.
   Sabun bazı su kostik ve sabun özü ( bitki falan kullanılmış ise) o yeterli.
   Aktarlarda satılan biçimsiz sabunlar ya da yöresel yerlere gidince satılan sabunları tercih ediyorum.
   Marketlerden de alacaksan da markası şu diyemem bu sebeple içeriğine bakıp alıyorum ben de genelde.

   Delete
  2. anlıyorum dikkate alıp dediklerinizi bir arastırma yapıcam cok tesekkurler

   Delete
 2. Şu sıra araştırdığım bir konuydu çok faydalı oldu teşekkürler :) Takipteyim, benim bloguma da beklerim

  ReplyDelete

Bunlara da göz atabilirsiniz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...