02 March 2015

Beden Yalan Söylemez - Vicky Vlachonis

Her yıl başında aldığım kararlardan biri idi sağlığa daha fazla özen göstermek. Bir kaç sağlık problemi yaşayıp kilo sorunları da buna eklenince bu sene artık kalıcı bir şeyler yapmam, alışkanlıklarımı değiştirmem gerektiğine karar verdim. Bu konuda araştırmalar yaparken karşıma çıkan kitaplardan biri de Vicky Vlachonis 'in kitabı olan Beden Yalan Söylemez oldu.
Kitabın temel konusu Acı nedir? Nedenleri ve Çözümleri üzerine.

Gwyneth Paltrow 'un önsözü ile satışa çıkan kitap sandığım gibi - en azından benim için -  reklam bombası çıkmadı ben de bloga yazmaya karar verdim. Belki de bahsettiği çözüm yolları  ilgimi çeken , uygulayıp deneyimlediğim şeyler olduğu için sevdim ben kitabı.Kitap temel olarak 3 bölümden oluşuyor.
Birinci Bölüm: Acı Nedir?
İkinci Bölüm: Acılara çözüm olarak ileri sürdüğü kitabın ana konusu olan "Pozitif Bildirim Programı" ve içeriği
Üçüncü Bölüm: Pozitif Geri Bildirim Programı için kullanılacak araçlar ve Detox Programı.

Kitabı neden sevdiğim konusuna gelince. Hayatımızdaki bütün olayların bizim yaratımlarımız olduğunu düşüyor ve hastalıkların ruhsal nedenleri konusuna inanıyorum. Bu konuda kendimce araştırmalar da yapıyorum. Bu açıdan bakınca ilgilendiğim şeylerin hepsini tek bir kitapta yöntemleri nasıl yapılacağı bilgilerini  bulmak tam da aradığım şeydi. ( itiraf ediyorum benim ileride bir gün  yapmak istediğim bir şeydi :)

Beden Yalan Söylemez

>> Ayrıca değinmem gerekirse kitapta bahsedilen şeyler kişinin kendi bulduğu reçeteler değil. Sadece var olan öğretilerin  hepsini bir araya getirerek -bence çok akıllıca bir iş özellikle satış politikası olarak - kendi kendine tedavi yöntemini nasıl yapılacağını bir uzman desteğine çok da gerek olmadan anlatmış.İki tanesi var ki benim de gerçekten çok memnun kaldığım mucize denilecek ise mucizesini bizzat yaşadığım şeyler.  Aşağıda örnek olması açısından eklediğim reçetede beş maddeyi her sabah hepsini bir arada yaptığımızda ve yediklerimize dikkat ettiğimizde hangimize iyi gelmeyeceğini hiç bir işe yaramayacağını savunabiliriz ki bunu da düşünmek lazım. 

Kitapta bahsedilen her sabah yapılması önerilen ritüelin bir kısmı ise şöyle:
- Limonlu ılık su
- Tibet'in Ayinleri
- Nefes Egzersizleri
- Kuru Fırçalama
- Meditasyon (5 dakika)

Bizzat deneyimlerime dayanarak şunu diyebilirim ki her şey bir yana Tibet'in Beş Hareketi benim için gerçekten tılsım gibi. Şu an dördüncü haftamı bitirdim ve 11.sete geçtim. Etrafımdan benimle ilgili çok güzel şeyler duyuyorum. Her sabah heyecanla yapıyorum hareketlerimi. Bu egzersizler nedir diye bakmanızı araştırmanızı bizzat bununla ilgilenmenizi tavsiye ederim. Okuduklarım beni çok etkilemişti daha önce yapmış ancak devam ettirememiştim şimdi ise özenle devam ediyorum. Öncesi ve sonrası fotoğraflarımı instagram hesabımdan paylaşacağım :) çok heyecanlı!!!!!
Kuru fırçalamayı ise her duştan önce uzun zamandır yapıyordum. Artık her gün yapmaya karar verdim  her sabah dişimi fırçalamaya ek olarak bir de vücut fırçalamayı ekleyeceğim. Bir sonraki postum bu konu ile ilgili detayları anlattığım yazım tecrübe ettiğim her şeyi aktaracağım.

Özetle ilgi alanınıza giriyor ise almanızı tavsiye ettiğim açıp açıp okuyabileceğiniz bir kitap.FACEBOOK II TWİTTER II İNSTAGRAM II PİNTEREST II GOOGLE+

10 comments:

 1. kitabı çok merak ettim, gerçekten şu yoğun tempoda ve sağlıksız beslendiğimiz sürece bedenimize ihanet ediyoruz gibi geliyor.
  bir sonraki postu merakla bekliyorum :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Evet bedenimizi hor kullaniyoruz bu konida ben de yeni kararlar aldım bu sebeple de kitaplarim hep bu yönde
   pek bi hevesliyim umarim devam eder

   Delete
 2. Çok ama çok merak ettim, benim düşünce tarzıma çok uygun yazdıkların, hemen alıp okumak ve uygulamak istedim!
  Bu Tibetin ayinleri dediğin, temel 5 hareket olan mı? Google amcaya sorduğumda bunları gösterdi :) Ben güneşi selamlama hareketlerini yapardım üniversitedeyken, onun da çok faydasını görmüştüm.
  Kuru fırçalamaya ise çok üşenirim muhtemelen, sen üşenmiyor musun mesela :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Simdi hevesliyim o yizde yüzden usenmiyorum aliskanlik kazandim galiba
   evet aynen o bes hareket degisik isimleri de var o mucizevi hareketleri çok seviyorum

   Delete
 3. Güzel blogunuzu takibe aldım. Bana da beklerim. sevgiler...

  http://ciziyorumdikiyorum.blogspot.com.tr/2015/02/dresslinki-kesfedin-discover-dresslink.html

  ReplyDelete
 4. Annem yıllardır Tıbet yapar ve ınanılamaz faydasını goruyor. Umarım aldıgınız yenı karar sıze huzur verır,sevgıe-ler

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ben de yillarca yapmaya kararlıyım
   umarım başarılı olurum
   teşekkür ederim güzel dileklerin için

   Delete

Bunlara da göz atabilirsiniz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...