11 December 2011

Hayatım Proje :)

Son zamanlarda ne konuda büyük konuşsam başıma geliyo. Belayı çekiyorum resmen ama Merkür'e de güveniyorum temizliyo ve açığa çıkartıyo görünmeyeni. Berbat bir haftanın ardından diğer bir berbat ve yoğun haftaya geçiş yapıcam gibi gözüküyor. Hangibirine yetişim kime laf yetiştriyim odev mi yapıyım sınavıma mı çalışıyıdım bilemedi resmen. Taslaklardaki kayıtları düzenledim artık bazılarının zamanı gelmişti otomatik olarak yayınlasnsın. Bu da onlardan biri. Siz okurken ben ders çalışıyor, rapor yazıyor, staj dosyası dolduruyor ya da hastalığım daha da artmış sürünüyor olacağım.

1. Projem : İşte en büyük konuştuğum konu bununla ilgiliydi. Hani şu meşhur Fatih projesi tablet olayı fala varya o işte. Sen o kadar laf söyle yol geircem diye uğraş, öğrencilerini sudan sebeplerle içeri tık ve hakında soruşturma başlattığın öğretmen ve öğrenciden yardım iste işi ODTÜ'ye ver olacak iş mi. Biz  işe yaramaz bu proje yürümez diye rapor yazdık ve al sana o oyle olmaz böyle olur dediler ve üstümüze kaldı :)  Soner Yıldırım ve Kürşat Çağıltay bu isimleri not edin bi kenara. Benim şahane hocalarım içerik ve alt yapı danışmanlığını yapıyorlar şimdi. Fen ve Teknolji kısmı ise bende :) Neler olucak bakalım görücez. Bir de tablet olayı var. Allah'ım alıyosun imza veriyosun imza sanki satıcam. Ayrıca tableti teslim ettiğim amca girebilecek bütün sitelere girmiş anasını ağlatmış ben de kalsa ne olur sanki kaç yere girebiliyoki zaten. Zaten hiç bir şeyi entegre edemiyosun hata veriyo olmadı içerik değiştir, kodları değiştir. İşkence tek kelimeyle.

2. Projem: Okul geneli araştırma yapmak zorundayız kampüs içi yani. konuyu seçmek bir yana o kadar millete tek tek soru sormak işşşkenceeee. Ankatörler yapıştımı bırakmıyolar derken anketör oldum iyimi. Büyük konuşma !!!!
3. Projem: Engelsiz ODTÜ işini yürütmeye devam. İşaret dilini öğrenmek çok zevkli olabiliyormuş gerçekten. Bunu söylemezsem içimde kalır zaten yaşamak sıkıntı onlar için bir de bir öğrencimin durumu var ki hatırladıkça içim acıyo. Kendisi engelsiz dershanede ders verdiğimiz öğrencilerden biri. Üniversite sınavında  okutman yardımcı oluyo onlara. Gel görki verilen okutmanın %40 duyma sorunu olduğu ortaya çıktı. Bir senesi heba oldu çok da azimli bir kızdı yazık oldu ve hiç bir şey yapamadık malesef. Geçen  engelliler haftasında ise hep bir aradaydık. Öyle duygusal anlar yaşadık ki hala atlatmış değilim.
Görme engelli bir arkadaşımız gözlerinize ne kadar bedel biçersiniz ? demesi bizim muslukları açtı sonuna kadar. Ne kadar çok zenginsiniz farkındamısınız deyince utandık.
"Kırmızı nasıl bir renk? benim anlayacağım şekilde tarif eder misiniz ya da "kare üçgen bunları nasıl tarif edebilirsiniz." ne kadar zor sorular değil mi?
Çok zenginiz çok şükürler olsun. Ufak şeylere o bunu demiş bu bunu demiş sen şöylesin böylesin diyenlere bir sözüm var: ben çok zenginim ve ihtiyacım yok hiç bir şeye; buna sen ve sözlerin de dahil :) nasıl iyi değil mi?

hatırlatma :  Mavi kapak toplama kampanyamız bu ay bitiyo. Aralık 2011 son. Evinizin yakınında yoksa ODTÜ'ye teslime debilirsiniz kütüphanenin içindeyiz hemen. Kapakların amacına ulaşıp ulaşmadığının kontrolünü de yapabilirsiniz kayıtlar tutuluyo.

4. Projem: Bu sefer ki dersle ilgili. Bir tane personel project yapıcaz bütün öğrendiklerimizi gösteren ah ne kadar da zormuş meğer. Yapamazsan dönem uzatma :)

5. Projem: 3 boyutlu ortam tasarımı ve bunun eğitim materyali olarak kullanımı. Uzaktan eğitim, navigasyon akılınıza ne gelirse dahil içine. Second Life diye bir ortam geçen sene Türkiye 'de ilk bize uygulanmıştı.Aynen bu programda yeni ve bu sefer biz ortam hazırlıyor olucaz. Eğer başarılı olursam hem bir yarışmaya hem de yurt dışında bir kaç universiteye gönderme hakkım var.

Bunların hepsi  Aralık ayına yetişcek bir de. Kaç parçaya bölünmem lazım hiçbir fikrim yok. FACEBOOK II TWİTTER II İNSTAGRAM II PİNTEREST II GOOGLE+

5 comments:

 1. Sizi proje insanı ilan edelim ozaman :)

  ReplyDelete
 2. Sen ne güzel işlerle uğraşıyorsun, çok yönlü kova insanı;) Sıkma canını Ocak'ta ohh be çekersin;)

  ReplyDelete
 3. ne kadar cok projen varmis. ama eminim iyi bir time-management ile sen hepsine yetisirsin;)

  Sendromsuz Cupcake tadinda bir Pazartesi diliyorum!
  http://gonchagoncha.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. Ahh okurken ben yoruldum :)) Kolay gelsin canım, hepsi bitince derin bi ohh çekersin inş ;)

  ReplyDelete
 5. @ bolat: edelim edelim

  @ yerdenuzak: evet cok seylerle ugrasıp hepsini aynı anda bitiremıyorum :)ocaktan once oh be cekıyım ya

  @ goncha goncha: time lin management işte ihtiyacım olan sey

  @ jd: yapmak daha yorucu emın ol.
  insalah cekıcem bi ohh

  ReplyDelete

Bunlara da göz atabilirsiniz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...